Bir Şifa Kaynağı Olarak Sarı Kantaron Yağı

Dünya üzerinde bitkisel tedavilerde kullanılan, bilime konu olmuş birçok bitki vardır. Sarı kantaron da bu değerli bitkiler arasındadır. Kökü ve çiçekleriyle şifa deposu olarak bilinen sarı kantaron, ismini kantaron bitkisinin renginden almaktadır. Halk arasında bilinen kılıç otu, binbir delik otu gibi farklı isimleri de vardır.

Sarı kantaron yağı, birçok aktif madde içeren sarı kantaron bitkisinden elde edilmektedir. Sarı kantaron yağları faydalı içerikleriyle cilt sorunları, sindirim hastalıkları gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Halk arasında yanıklar için tedavi edici özelliğinin bulunup bulunmaması en çok merak edilen konulardan biridir. Cilt sorunlarında özellikle yanıklarda ve yaralarda ağrıyı azaltan, iltihap önleyici, iyileştirici bileşenleri nedeniyle oldukça faydalıdır. Mide rahatsızlıklarında, romatizmal ağrıların hafifletilmesinde, gut ve şişme sorunlarında yardımcı olur. Bunların yanısıra virüs ve bakterilerle mücadele etmesiyle de bilinen doğal bir yağdır. 

Sarı Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Sarı kantaron yağının önleyici ve tedavi edici birçok etkisi vardır. Tedavi edici, önleyici etkileri nelerdir gelin birlikte inceleyelim.

Sarı kantaron yağı düzenli kullanımda;

 1. Ciltteki deforme olmuş hücrelerin yenilenerek yaşlanmayı geciktirir, genç bir görünüm sağlar;
 2. Cilde pürüzsüz bir görünüm verir;
 3. Sağlığı tehdit eden bakteri, virüs ve mantar gibi mikroorganizmalarla mücadele eder;
 4. Cilt üzerinde oluşan enfeksiyonları iyileştirir;
 5. Uçuğa neden olan herper virüsünün neden olduğu yaraları iyileştirir;
 6. Aknelerden kalan izlerin giderilmesine yardım eder;
 7. Çocuklardaki pişik sorununu çözer;
 8. Egzama gibi cilt problemlerini giderir;
 9. Sindirim sitemini düzenler ve sindirimi hızlandırır;
 10. İç organlar için önemli bir yeri olan sarı kantaron yağı, böbrek sağlında etkilidir;
 11. Bileşenlerindeki vitamin ve minerallerle saçtaki kepek, egzama gibiproblemleri giderirken saç dökülmesini de önler.

Sarı kantaron yağı faydalarının yanında güçlü etkileri olduğu ve ilaçlarla etkileşim yapabildiği için kullanılmadan önce mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Sarı kantaron yağı almadan önce, yağın Tarım Bakanlığından onay belgesi alıp almadığı, hangi teknik ile elde edildiği dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bazılarıdır. Makbul olan ve faydasını görebileceğiniz üretim, ısıl işlem görmeden elde edilen soğuk sıkımdan elde edilen sarı kantaron yağıdır. Cildinize ihtiyacı olan nemi sağlayan, cildinizde gözle görülür besleyici etkilerini gösteren kaliteli bir sarı kantaron yağı için BioBellinda Esbab Sarı Kantaron Yağı’nı inceleyebilirsiniz.

                      

Yorumlar

Yorum Yap