Güçlü Bağışıklık Kazanımında C Vitamininin Yeri

Doğadaki yeşil ormanlar, binlerce çeşit hayvan ve bitkiler... Düşündüğümüzde bile içimizi ferahlatır. Doğadaki bu bitki ve hayvanların hem ekosistem için hem de birebir insan sağlığı için faydaları saymakla bitmez. İnsan sağlığı için faydaları olan bu bitkilerden bazıları bileşenlerinde c vitamini bulundurur. C vitamini insan vücudunun ihtiyaç duyduğu düzenli olarak alınması gereken besinlerden biridir. Doğal yollarla da alınabilen bu besin, kişinin ihityacına göre takviye edici gıda olarak da dışardan alınabilir. İnsan sağlığı için gerekli olan C vitamini nedir, c vitamininin insan sağlığı için faydaları nelerdir gibi birçok soruyu yanıtlamakiçin  c vitaminini gelin birikte inceleyelim.

C Vitamini Nedir?

Bağışıklık sistemi için önemli bir besin olan düzenli olarak alınması gereken c vitamini, suda çözünür, vücutta depolanmaz. Tüketilmesi gereken c vitamini ihtiyacı yaşam tarzına göre değişim göstermektedir. Yetişkin bir bireyin günlük ortalama c vitamini ihtiyacı 80 mg’dır. Sigara içen erkeklerde bu miktar 125 mg’ken kadınlarda 110 mg’dır. Bununla birikte hamile veya emziren kadınlar c vitaminine daha fazla ihtiyaç duyarlar. C vitamini ihtiyacınızı portakal, çilek, kivi, biber, brokoli, lahana ve ıspanak gibi birçok meyve ve sebzeyi tüketerek karşılayabilirsiniz. Doğal yolların yanısıra takviye edici gıdalar ile de karşılanabilen c vitamini, takviye gıdalarda çinko ve kara mürver ile desteklenir. C vitamini vücutta birikmeyen bir yapıya sahip olduğu için terleme, idrar gibi doğal yollarla vücuttan atılır. Fazla c vitamini yüklemesi yapıldığında mide bulantısı, baş ağrısı gibi yan etkilerle karşılaşılabilir.

 

C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

Vücut için en faydalı besinlerden biri olan kolajen, vücuttaki proteinin yaklaşık üçte birini oluşturan kemik, cilt, kas, tendon, kan damarları gibi birçok dokuyu oluşturması nedeniyle yapısal protein olarak da adlandırılır. İnsan vücudunda kolajenin sentezlenebilmesi için c vitaminine ihtiyaç vardır. Bu nedenle c vitamini kolajene bağlı olarak ağrılı şişmiş eklemlerin, yavaş iyileşen yaraların ve kolay morarmanın, diş eti problemlerinin önüne geçilmesinde etkilidir. Bunların yanısıra c vitamini; antioksidan özelliği göstermesi nedeniyle vücutta oluşan iltihapla baş eder bu nedenle kronik hastalık riskini azaltabilir; tansiyon hastalığını yönetmede destekleyici rol oynar; kandaki ürik asit seviyesini düşürerek eklemlerde özellikle ayak baş parmaklarındaki iltihaplar için tedavi edici özellik gösterir; demir eksikliğini önler, cilt sağlığını destekler; bağışıklık sistemini güçlendirir.

Neden C Vitamini Taksviyesi Kullanmalıyım?

C vitaminini yalnızca yediğimiz besinlerden almaya çalışmak çoğu zaman yetersiz olabiliyor.Tükettiğimiz gıdaların besin değerleri her zaman olması gerektiği düzeyde olmadığı için ya da c vitamini içeren bitkileri yeterince tüketmediğimizde vücutta c vitamini eksikliği ortaya çıkabilir. C vitamini eksikliği beraberinde bir çok rahatsızlığı getirebilir. Özellikle mevsim geçişlerinde bağışıklığımızın güçlü olmasına ihtiyacımız varken, C vitamini eksikliği yaşıyorsak bağışıklığımız düşerek rahatsızlanmamız daha kolay olabilir. Bununla birlikte C vitamini eksikliğinin saç sağlığımızıa da olumsuz etkisi vardır. Cildimizde dökülmeler ve pullanmalar olabilir. Kemiklerin güçsüzleşmesi ve kemik ağrıları görülebilir ve demir eksikliği anemisine yol açabilir. Bu ve buna benzer birçok sağlık probleminin önüne geçmek için ihtiyacınız olan c vitaminini doğal yollarla karşılayabilir ya da  doğal içerikli, vegan, ecolabel ve ecomark sertifikalarına sahip BioBellinda C Vitamini’ni inceleyebilirsiniz

 

Yorumlar

Yorum Yap