Her Yönü ile Çamaşır Suyu ve Yaşam Alanlarımıza Etkisi

Yaşam alanlarımızda temizlik ve hijyeni sağlamak adına birçok temizlik ürünü kullanmaktayız. Bu ürünlerden belki de en çok kullandığımız ürün çamaşır suyudur. Güçlü kimyasal bileşenlere sahip olan çamaşır suyu, temizlik konusunda kolay ve etkili çözümler sunar. 2 yıla yakın süredir koronavirüsün de hayatımıza girmesi ile çamaşır suyu kullanımımız oldukça artmış durumda. Temizlik için yadsınamaz ölçüde önemli olan çamaşır suyunun detaylarını gelin birlikte inceleyelim.

Çamaşır Suyu Nedir?

Çamaşır suyu, sodyum bileşenlerinin bulunduğu yaygın olarak kullanılan temizlik ve hijyen ürünüdür.  Çamaşır suları mutfak, banyo,cam gibi yaşam alanlarında temizlik ve hijyenin sağlanması için birden fazla amaçla kullanılır. Bu amaçlardan birisi de beyaz çamaşırların renginin açılması ve lekelerinin giderilmesi içindir. Kimyasal maddelerin oksidizasyon yapmasıyla bu sonuç elde edilir.

 

Çamaşır Suyunun Zararları Nelerdir?

Kimyasal adı sodyum hipoklorit olan çamaşır suyunu etkili temizlik ve hijyen sağladığı için birçok alanda kullanırız. Çamaşır suyu yaşam alanlarımızda etkili temizlik sağlamasının yanısıra sağlığımız için zararları da vardır. Çamaşır suyunun sağlığımız için zararları nelerdir gelin birlikte inceleyelim.

Çamaşır suyunun zararları;

 • Ağız, mide ve boğazda iltihap yapabilir;
 • Gözlerimizdeki mukoz tabakasını bozabilir ve solunum yolları hastalıklarına neden olabilir;
 • Kapalı yerlerde kullanıldığı taktirde solunum yollarına zarar verebilir. Normal kullanımda uzun süre çamaşır suyuna maruz kalındığında solunum yollarınızı tahriş edebilir, burun dokusuna zarar verebilir, temas ettiği deriyi yakabilir;
 • Doğru muhafaza edilmediği taktirde çocuğunuz için tehlike oluşturabilir;
 • Daha etkili temizlik yapmak amacıyla amonyak içeren temizleyicilerle karıştırıldığında zehirli klor gazları ortaya çıkabilir. Bunun sonucunda azot triklorit olarak adlandırılan patlayıcı ortaya çıkabilir;
 • Çamaşır suyuna fazla teneffüs edilmesi solunum yollarıyla birlikte akciğerlerde de tahribata neden olabilir;
 • Çamaşır suyu kullandığımızda bazı maddeler ortaya çıkar. Kloroform ve Karbon Teklaklorür ortaya çıkan maddeler arasındadır. Bu maddeler solunum yollarına hasar vermesinin yanısıra kanser riskini de attırabilir.

Peki Ne yapmalı?

Görüldüğü üzere, yoğun çamaşır suyu kullandığımızda bizi ve ailemizi bir çok tehlike ile başbaşa bırakıyoruz. Peki bu  zararlardan kaçınmak ve bulunduğumuz ortamları temiz tutmaya devam edebilmek için ne yapmalı? Son yıllarda oldukça popüler olan ve etkisi laboratuvar ortamında kanıtlanmış oksijenli çamaşır suları bu noktada imdadımıza yetişiyor.

Oksijenli Çamaşır Suyu Nedir?

Oksijenli çamaşır suyu(hidrojen peroksit), oksijen ve su olarak parçalanarak doğaya karışan insan sağlığına ve doğaya zararı olmayan temizlik ürünüdür. Bu yönüyle diğer çamaşır sularında ayrılır. Çamaşır sularının kullanıldığı bütün alanlarda güvenle kullanabileceğiniz bir üründür. Kullanmak istenilen oksijenli çamaşır suyunun kullanma talimatı temel alınarak dezenfektan olarak, bulaşık, çamaşır, mutfak, cam ve oyuncak temizliğinde kullanılabilir.

Neden BioBellinda Oksijenli Çamaşır Suyu Kullanılmalı?

 • Temas ettiği bölgeyi yıpratmadan temizleyen formüle sahiptir;
 • Banyonuzdaki, mutfağınızdaki alanlarda ve çamaşırlarınızda etkili temizlik sunar;
 • Kullanırken rahatsız edici bir koku yaymaz;
 • Yoğun ve güçlü bir formüle sahiptir;
 • Hidrojen peroksit içeriği ile doğada oksijen ve suya dönüşür. Evinizde hijyeni sağlarken doğayı ve sevdiklerinizi korur;
 • Klor, Amonyak, Fosfat, Paraben, Alkol, SLES içermez.
 • Yoğun bir üründür, az miktarda ürün ile geniş alanda temizlik, uzun süre kullanım sağlar.

BioBellinda Oksijenli Çamaşır Suyu ile ilgili detaylı bilgi almak için web sitesi adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Yorumlar

Yorum Yap