KIŞ AYLARINDA EL BAKIMI

Günlük işlerimizi yaparken ellerimizi yıpratıp zarar veren bir çok etmen vardır. Bununla birlikte yaz aylarında güneşin olumsuz etkileri ve kışın sert soğuğu nedeniyle ellerimiz kurur, çatlar ve kötü bir görüntü bize kalır. Peki mevsim şartlarının olumsuz etkilerini azalmak ve günlük işlerimizin oluşturduğu yıpranmayı azaltmak için doğru el bakımı nasıl yapılmalıdır?

El Bakımı Nedir?

Genel anlamıyla el bakımı, tırnak temizliğinin yapılmasıyla başlayan, ellerinizde oluşan kuruluk, çatlak gibi problemler için gerekli tedavinin ve bakımın yapılmasıdır. Ellerinizdeki problemlerin giderilmesi ya da el problemlerinizin oluşmaması için doğru el bakımın yapılması oldukça önemlidir. Ellerimizin ihtiyacı olan doğru el bakımı nasıl sağlanmalıdır?

El Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Hava koşullarının olumsuz etkilerinden ve günlük rutin işlerimizden  en çok etkilenen ellerimizin bakımını için;

 • Ellerimizi temizlerken kurutmayan sıvı sabun tercih etmeli ve ılık suyla yıkamalıyız.
 • Gün içinde ellerimizin bakımını sağlamak için sık sık nemlendirici kullanmalıyız. Kullandığımız nemlendiricinin zeytinyağı, shea yağı, gliserin ve  E vitamini içeren nemlendiriciler olmasına dikkat etmeliyiz.
 • Temizlik yaparken ellerimizin daha az yıpranması için eldiven kullanmaya özen göstermeliyiz.
 • Ellerimizi soğuktan korumak için dışarıda geçirdiğimiz sürede eldiven kullanmalıyız.
 • Kimyasallara maruz kalacağınız bir işte çalışıyorsak, kimyasalların deri altına nüfuz etmemesi çin bariyer kremler kullanılmalıyız.
 • Duş alırken vücudumuz genellikle sıcak suya maruz kaldığı ve zamanla vücudumuzda kuruluklara neden olduğu için banyodan sonra ve uyumadan önce ellerimizi düzenli olarak nemlendirmeliyiz.

El bakım kremlerinin yüz için kullanılıp kullanılamayacağı sorusu sıkça karşılaştığımız sorular arasındadır. Yüzümüzde yağ bezelerimiz olduğu için yüz için üretilen yüz kremlerinin nemlendirici özelliği el kremlerine oranla daha azdır. Bu nedenle yüz kremleri ellerimizi nemlendirmede yetersiz kalabilir.

Yukarıda saydığımız maddelerin dışında ellerimize peeling uygulayabilir, peelingten sonra bakım kremleri kullanabilir son adım olarak da besleyici yağlarla masaj yapabiliriz. El bakımınızı yaparken doğallığıyla ve el bakım ürünlerinin etkisiyle ön plana çıkan BioBellinda’nın el bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. BioBellinda el bakım ürünlerinin özelliklerini sizin için aşağıdaki gibi derledik.

BioBellinda El Bakım Ürünleri;

 • Cildinizin nem dengesinin korunmasına yardım eder;
 • Ellerinizin kurumasını ve çatlamasını önler;
 • Cildiniz tarafından hızlıca emilir, pürüzsüzlük hissi sağlar;
 • Gliserin ve E vitamini içerir;
 • Shea butter, zeytinyağı özü, bal ve süt özü gibi ihtiyaçlarınıza cevap verecek kullanım seçenekleri sunar;
 • Dermatolojik olarak test edilmiştir;
 • Ekolojik ve Vegan sertifikalarına sahiptir.

Kurumuş, Çatlamış ve Yıpranmış Ellerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

İçeriğimizin önceki kısımlarında genel el bakımının nasıl olması gerektiği konusuna değindik. Soğuk ve kuru hava, yeterince su içilmemesi, bazı kullanılan ilaçların yan etkileri, çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı gibi tahrişe neden olan temizlik ürünlerinin kullanılması, çok sıcak su ile ellerin yıkanması gibi nedenlerle elleriniz kuruyabilir, yıpranabilir ya da çatlayabilir. Kurumuş veya çatlamış ellerin bakımında parfümsüz, hassas ciltlerin kullanımına uygun, cildin koruyucu bariyerinin onarılmasına yardımcı ürünler tercih edilmelidir. Günde en az 2 litre su içilmelidir. Bir diğer önemli nokta ise eller yüz bölgesine göre daha kalın olduğu için nemlendirilmesinde kullanılan ürünlerin etkili olmasıdır. Bu nedenle kullanmak istediğiniz ürünün nemlendirici özelliğine dikkat edilmelidir.

Ek bilgi; Ellerinizdeki çatlak ve kuruluk için yatmadan önce zeytinyağı ya da bebek losyonları ile masaj yaparak cildinize yedirebirsiniz. Böylelikle uyandığınızda daha yumuşak ellerle uyanmış olacaksınız.

Yorumlar

Yorum Yap