Modern Dünyada Bir Nefes "Ekolojik Yaşam"

1700’lerin sonu 1800’lerin başında ortaya çıkan Sanayi Devrimiyle ile birlikte dünyanın bir çok yerinde makinalaşma başlamıştır. Kırsal yaşamda hayatını devam ettiren birçok insan makineleşmenin artması, insan gücüne olan ihtiyacın giderek azalması, şehirde daha fazla iş imkanının olması ve artan teknolojinin etkileriyle birlikte şehirlere taşınmaya başlamıştır. Kırsal yaşamdan kentsel yaşama doğru oluşan bu hareket giderek artmıştır. Günümüzde 6.9 milyarlık dünya nüfusunun yaklaşık olarak 3 milyarı şehirlerde yaşıyor. Çok gelişmiş ülkelerin %75’i, az gelişmiş ülkelerin %45’i şehirde bulunuyor. Türkiye’de ise Dünya Bankası’nın 2018 verilerine göre kentlerde yaşayan nüfus ranı %75’tir. Giderek artan kentsel yaşam ve sanayileşme ile birlikte doğal yaşama ihtiyaç giderek artmıştır. Günümüzde kentsel yaşamın artmasıyla doğal yaşama duyulan özlem, doğanın önemi giderek artmış ve doğaya dönüş ile ilgili toplumsal hareketler başlamıştır. Bu hareketlerden biri de ekolojik yaşamdır.  Gelin birlikte ekolojik yaşamı birlikte inceleyelim.

Ekolojik Yaşam ve Ekolojik Yaşamın Önemi Nedir?

Ekolojik Yaşam, doğadaki dengeyi bozmadan doğal yaşamı mümkün olduğunca koruyarak çevreye saygılı şekilde sürdürülen hayat tarzı ve felsefesi olarak tanımlanabilir.

Ekolojik yaşam, biz insanların psikolojik, fizyolojik sağlığına olumlu etkileri vardır. Bu olumlu etkilerinin yanısıra dünyadaki tüm canlıların ve doğal güzelliklerin gelecek nesillere aktarılabilmesi yaşanabilir bir hayat sunması adına önemlidir.

Ekolojik Yaşam Nasıl Korunabilir?

Gelecek nesillere güzel ve yaşanılabilir bir dünya bırakmak için ekolojik dengeyi korumaya önem verilmelidir. Biz insanların en önemli sorumluluklarından biri ekolojik dengeyi korumaktır. Ekolojik dengeyi ise, çevremize zarar vermeden, kirletmeden, doğada yaşayan canlılara saygı göstererek, doğaya zarar vermeyen ürünler kullanmaya dikkat ederek koruyabiliriz.

Ekolojik Dengeyi Korumazsak Ne Olur?

Ekolojik dengenin temelinde doğal yaşamdaki birçok hayvan ve bitkinin doğal yaşam ortamında ve doğal koşullarında devam etmesi vardır. Ekolojik denge korunmadığında bu doğal yaşam ortamları bozulan canlıların türünün yok olması, gezegenin çöle dönmesi, susuzluk, kıtlığın yaşanması, doğal kaynakların tükenmesi, ekolojik dengenin bozulmasından kaynaklı yangın gibi doğal afetlerle  ne yazık ki karşılaşabiliriz.

Evinizde Ekolojik Yaşam Elde Etmenin Yolları Nelerdir?

Bir bütün olan ekolojik yaşamda evinizdeki ürünlerin pamuk, keten, hasır gibi ürünler kullanarak evinizdeki ürünlerin doğal olmasına dikkat edebilirsiniz.

Doğa ile uyumlu evinizde ekolojik bir yaşam tarzı oluşturmak için mutfak tezgahında, mobilyalarınızda ahşap kullanabilirsiniz.

Eviniz müstakil bir evse ve bahçesi varsa ürün yetiştirebileceğiniz küçük bir alan oluşturun. Eğer apartmanda yaşıyor ve müsait alanınız yoksa saksılarda ürün yetiştirebilir, toprakla keyifle vakit geçirebilirsiniz.

Ekolojik yaşamdaki en önemli noktalardan biri daha az atık çıkartmak ve doğaya zarar vermeyen ürünler kullanmaktır. Tükettiğiniz ambalajlı gıdaları olabildiğince azaltarak ambalaj atığının artmasının önüne geçebilirsiniz. Bununla birlikte ev temizliği için kullandığınız deterjanların doğada çözünebilen kimyasallar içerdiğinden emin olmalısınız. Doğada çözünmeyen kimyasallar şehir şebeke suyunu kirletmekte ve akabinde toprağa karışarak toprağın kalitesini bozmaktadır.

Kullandığınız deterjanların hem ambalajının hem de içeriğin doğada çözünebilen olmasına, deterjanın üretim aşamalarında da çevreye zarar verilmediğine emin olmalısınız.

Bu ve buna benzer yazıları okumak ilginizi çekiyor ve keyif alıyorsanız https://biobellindaaktuel.com/surdurulebilir-yasam web sitesi adresimizdeki yazılara da göz atabilirsiniz.

Peki ekolojik sertifikalı deterjanları diğerlerinden nasıl ayırtedebileceğinizi biliyor musunuz?

Dünya standartlarında ekolojik ürünler üreten deterjan markaları, ecolabel ve ecocert sertifikalarına sahiptir. Bu sertifikaların amblemlerinin olduğu ürünleri gönül rahatlığı ile kullanabilir, doğaya zarar vermekten kaçınabilirsiniz. Ekolojik deterjanlar ve ekolojik temizlik malzemeleri doğaya zarar vermemelerinin yanı sıra, sizin ve ailenizin sağlığı için de oldukça önemlidir. Deterjan kalıntılarının kaldığı bir zeminde çocuğunuzun oynaması, ilmeklerine deterjan yerleşmiş bir nevresim takımında bütün gece deterjan solumayı istemezsiniz değil mi?

Ülkemizde pek çok ecolabel sertifikalı ve ecomark sertifikalı organik ya da doğal deterjan markası bulunmaktadır. 25 Yıldır ekolojik temizlik ve kozmetik ürünler üreten BioBellinda ise hiç şüphesiz ki sektörünün öncü liderlerinden.

Doğaya saygılı, insanlara faydalı olmayı misyon edinmiş Ekolojik ve Vegan sertifikaları bulunan BioBellinda’nın temizlik ve kozmetik ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar

Yorum Yap