Mutfakta Ocak Temizliği

Ailenizle veya arkadaşlarınızla birlikte geçirdiğiniz keyifli bir akşam yemeği...Düşündüğünüzde birçok kişinin güzel anımsadığı, yüzünüzde hafif bir tebessüm oluşturan anlardan biridir. Böyle güzel anları paylaşırken bazen dışardan yemek söyler bazen de evde kendiniz sevdiklerimizle güzel vakit geçirmek için özenle yemek hazırlarsınız. Böyle güzel akşamlar için yemek hazırlarken ocağın mutfakta en çok kirlenen yer olduğu söylenebilir. Peki geçirilen keyifli anlardan sonra geriye kalan ocaktaki kiri daha az uğraşarak ve daha kolay temizleyebilmek için nelere dikkat edilmelidir?

Genel ocak temizliği yaparken ve ocak türlerine göre temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekenler kısaca şu şekilde sıralanabilir;

  • Genel  ocak temizliğine başlarken ocağınız inox, çelik ve emaye ocaklardansa üzerindeki demir alınır ve bir tepsi veya mutfak tezgahının üzerine kabası alınarak bırakılır.
  • Kabası alındıktan sonra kullanılan krem temizleyici bulaşık süngerine dökülür, ocak demirine uygulanır ve beklemeye bırakılır. Etkili bir temizlik için BioBellinda Mineralli Krem Temizleyiciyi inceleyebilirsiniz. 
  • Ocak demiri  beklemeye bırakıldıktan sonra ocağın üzerindeki kuru kalıntı ıslatılmış mikrofiber bez ile alınır. Eğer kullanılan ocak seramik ve indüksiyonlu ocak ise temizlik işlemine ocağın soğumuş olduğuna emin olduktan sonra başlanır. Çünkü seramik ve indüksiyonlu ocaklar diğer ocak türlerine göre daha geç ısınır ve daha geç soğur.
  • Seramik ve İndüksiyonlu ocakların temizliğinde de kuru kalıntının alınması için ıslak mikrofiber bez kullanılır. Kaliteli bir mikrofiber beze ihtiyacınız varsa narin dokusu ile çelik, alüminyum gibi hassas metal yüzeyleri çizmeden ve zarar vermeden temizleyen BioBellinda Mutfak Mikrofiber bezini inceleyebilirsiniz.
  • Kullanmak istenilen ürün mikrofiber beze dökülüp, kullanma talimatına göre ürün uygulanılır.
  • Islak bir mikrofiber bez ile ocak durulanır.
  • Ocak inox, seramik ve indüksüyonlu ocak ise ocağın rengini kaybetmemesi ve çizilmemesi için temizlik yaparken bulaşık teli kullanılmamalıdır.
  • Ocak temizliğine son olarak bulaşık teline bulaşık deterjanı dökülerek ocağa uygulanır ve uygulamadan sonra ocak mikrofiber bez ile durulanır.
  • Ocakların uzun süreli kullanımı için düzenli olarak temizliği yapılmalıdır.

 

Ocak temizliğinde bir diğer önemli bir nokta da ocak gözlerinde yağ kalıntılarının kalmaması ve doğru bir şekilde temizlenmesidir. Çünkü düzgün temizlenmeyen yağ kalıntıları zamanla tortulaşarak temizlenmesi daha zor bir hal alabilir. Ocak demirlerinin ve ocak gözlerinin temizliği için sirke, limon, karbonat gibi çok bilinen evde kullanılan doğal temizlik araçları vardır. Fakat ocak demirlerinde ve ocak gözlerinde tortulaşan bu yağ tabakalarını temizlemek için evde kullanılan doğal yöntemler yeterli olmayabilir.  Doğal yöntemlerin yeterli olmadığı durumlarda temizliği doğal içerikli ürünler ile sağlanabilir. Doğal içerikli ürünlerin bulunduğu güvenilir bir marka için BioBellinda web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorum Yap