Saçlarınızı "AMONYAKSIZ" Boyayın!

Günümüzde kullanılan ürünlerin içerikleri  zararları ve yararları ile birlikte dataylı olarak ele alınmaktadır. Bununla birlikte kullanılan ürünlerle ilgili bilinç düzeyi artmakta ve doğal içerikli zararsız ya da daha az zararlı ürünler tercih edilmektedir. Çeşitli birçok alanda kullanılan ürünlerden biri de amonyaktır. Amonyağın kullanım alanlarından biri direkt derimizle temas eden saç boyalarıdır. Saçın yapısı, saç boyaları, olumlu olumsuz bütün yönleriyle amonyağın etkilerini gelin birlikte inceleyelim.

Saçlar Neden Beyazlar?

Birçoğumuz genellikle yaşlılık döneminde saçların beyazlayacağını düşünsek de günlük hayatımızda saçları beyazlamış genç bireylerle de karşılaşabiliyoruz. Saçlardaki beyazlamanının kişiden kişiye değişen birçok nedeni vardır. Saçlardaki beyazlamanın nedenini açıklayabilmek için öncelikle saçın doğal rengi nedir ve saçlara doğal rengini veren nedir sorularına cevap vermemiz gerekir. Saçımızın doğal rengi bilinenin aksine beyazdır. Saçlarımızın renkli olmasının nedeni “Melanin” ismindeki pigmentin vücut tarafından doğal olarak üretilmesidir. Doğuştan itibaren üretilen melanin pigmenti, yaşlandıkça üretimi azalmaktadır. Bu nedenle  yaşlandıkça saçlar beyazlamaktadır. Melanin pigmenti; genetik nedenler, stres, duygusal nedenler, dengesiz beslenme ve saç hastalıkları gibi nedenlerle az üretildiği için genç yaşlarda saçlarda beyazlama görülebilmektedir.

 

Saç Boyalarını Tercih Ederken Neden Amonyaksız Olmasına Dikkat Etmeliyiz?

Saçlarımızın çeşitli nedenlerle beyazlaması ya da kendimize daha çok yakıştığını düşündüğümüz için saçlarımızı boyayabiliriz. Fakat bazen saç boyalarından istediğimiz sonucu elde edemeyebiliriz ya da yanlış boya seçimi nedeniyle saçlarımızın yıpranmasına ve mat görünmesine neden olabiliriz. Bu nedenle öncelikle saç yapımızın nasıl olduğuna ve saç boyalarının saçımıza etkisini inceleyelim.

Katikül Nedir?

İnsan saçının parlaklığı ve dokusundan sorumlu olan ve saç telinin dışını kaplayan bir yapı vardır. Bu yapı “kütikül”olarak adlandırılır.  Kütikül sayesinde saçlar arasındaki sürtünme azalır, zararlı güneş ışınlarını yansıtır; saçlarınızda parlaklık ve pürüzsüzlük sağlar. Saç dokunuzdaki kütiküller saçlarınıza yaptırdığınız fön, perma gibi işlemler sonucunda saçlarınızdan kalkarak saçlarınızda kuru ve yıpranmış bir görüntü oluşur.

Amonyak Nedir ve Etkileri Nelerdir?

Amonyak 3 hidrojen 1 oksijenden oluşan moleküler yapıya sahip bir maddedir. Bu madde Eski Mısır Döneminden buyana çeşitli şekillerde kullanılagelen bir maddedir. Eski Mısır tarihinde deve tezeğinde bulunduğundan evlerde ısınmak için kullanılmıştır. Günümüzde gübre, patlayıcı madde, temizlik ürünleri, boya, ilaç gibi maddelerin üretiminde kullanılmaktadır.

Amonyak bileşenleri nedeniyle cildi tahriş edici etkileri bulunmaktadır. Saç derisine direkt temas eden saç boyalarında da bu etkisi görülebilmektedir. Saç boyalarındaki amonyak, saçın normal değeri olan 4,5-5,5 ph değerini 10-15 ph değerine çıkartıp saç katiküllerininin açılmasını sağlamaktadır. Saç katiküllerinin açılmasıyla birlikte saç boyasındaki pigmentler saçın içine geçer. Saç boyasındaki renk pigmentleri  saçın içine geçer. Ph değerinin yükselmesi ve saç katiküllerinin şişerek açılması sonucunda saçlar yıpranır, saç uçları kırılır ve dökülür. Saçların kuruması ve yıpranmasının yanısıra solunan amonyak, kanser ve zehirlenme gibi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Saçlarınızın yıpranmasını engellemek ve sağlığınıza dikkat etmek adına amonyaksız doğal içerikli saç boyalarını tercih edebilirsiniz. Amonyaksız içeriği ile BioBellinda saç boyaları cildinizi tahriş etmez, saçlarınızın yıpranmasını ve kurumasını önler. Güçlü formülü sayesinde saçlarınızı dipten uca besleyerek parlak ve canlı bir görünüm elde etmesini sağlar.

Yorumlar

Yorum Yap