Sarımsak Özlü Şampuan Mucizesi ve Saç Bakımına Katkısı

Gün geçtikçe başta stres, hava kirliliği, zararlı güneş ışınları, fön ya da perma  gibi işlemler sonucunda saçlarımız yıpranabilir. Saçlarımızın yıpranmasını azaltmak, daha güçlü ve daha parlak görünmesini sağlamak için çeşitli yollara başvururuz. Başvurduğumuz bu yollardan en temeli şampuan seçimidir diyebiliriz. Şampuan ve saçımızla ilgili en doğru seçimi yapabilmek, doğru bakım için inceleyelim.

Şampuan Nedir?

Şampuan; genellikle kremsi ya da akıcı bir yapıya sahip olan saçın temizlenmesi için kullanılan vücut temizlik ürünüdür. Şampuan kelimesi her ne kadar İngilizce’deki  “shampoo”dan dilimize geçmiş olsa da temelde İngiltere’nin Hindistan’dan yönetimi devralmasından sonra İngilizceye Hintçedeki “champoo” kelimesinden geçmiştir. Şampuan kullanıma başlandığı zamandan bu yana vücut ve saç temizliği için kullanılmış olsa da gelişen ve değişen dünyada insanların saç özelliklerine ve ihtiyaçlarına cevap vermeye başlamıştır.

Şampuan Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saçlarımızın sağlıklı olması fiziksel görünümümüz için oldukça etkilidir. Saçlarımızın sağlıklı olması için öncelikle düzenli ve sağlıklı beslenmeye önem vermeliyiz. Sağlıklı beslenmekle birlikte kullandığımız saç bakım ürünlerinin temeli olan şampuanın saçımızla uyumlu olmasına, saçlarımızın ihtiyaçlarına cevap vermesine, saçlarımıza zarar vermemesi için doğal içerikli olmasına dikkat etmeliyiz. Saç bakımının temellerinden biri olan şampuanda bulunması gereken özellikler nelerdir gelin birlikte inceleyelim.

  • Saçınızın kepekli, yağlı, kuru olması gibi ihtiyaçları ve saçlarınızın özellikleri göz önünde bulundurularak şampuan seçimi yapılmalıdır.
  • Şampuanların içeriğindeki maddelere dikkat edilmelidir. Petrol türevi olan olan paraben gibi saç derisine zarar veren maddelerin olduğu ürünler tercih edilmemelidir.
  • Şampuan bitkisel açıdan zengin içerikli olmalıdır. Saçlarımızı canlandıracak, güçlendirecek, yumuşaklık verecek, kepek oluşumunu engelleyecek özelliklere sahip şampuanlar tercih edilmelidir.
  • Kalın ve gür saçlara sahipseniz gliserin, panthenol, shea yağı gibi nemlendirici içeren, yumuşatma etkisi bulunan şampuanlar saçınız için daha uygun olabilir.
  • Beskeyici özelliği bulunan saç kadar saç derisini de destekleyen şampuanlar tercih edilmelidir.
  • İnce telli saçlara sahipseniz daha az yıpranması  ve kırılması için sodyum klorür ve polietilen glikol maddeleri bulunmayan şampuanlar tercih edilmelidir.
  • Fön, perma gibi gördüğü işlemler nedeniyle yıpranan saçlar için içeriğinde bol keratin bulunan şampuanlar tercih edilmelidir. Keratin saçı besleyen ve onaran özelliğiyle saçlarınızın daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir?

Gün geçtikçe çeşitli sebeplerle saçlarımız yıpranır. Saçlarımızın bakımı sağlamak ve yıpranmasını önlemek için doğru şampuan seçiminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini yukarıda inceledik. Yukarıdaki maddelere ek olarak saçlarımızın sağlığı için önemli ve doğal olan bir diğer ürün de sarımsaktır. Sarımsağın saçlarımıza faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  1. Saç sağlığı için önemli maddeler arasında vitamin ve mineraller yer almaktadır. Vitamin ve mineral bakımından zengin bir yapıya sahip olan sarımsak, aynı zamanda saçın sağlıklı uzamasında etkili olan kalsiyumu da barındırır. Bunların yanısıra saçta keratinin üretilmesi için etkili olan sülfür de sarımsakta bulunan maddeler arasındadır..
  2. Saç sağlığı için bir diğer önemli nokta ise Selenyum ve E vitamininin birlikte çalışmasıdır. Selenyum ve E vitamininin birlikte çalışmadığı durumlarda saçlarda dökülme, kuruma ve matlık görülebilir. B6, B1,ve C vitaminlerini barındıran sarımsak, saçlarda dökülme, kırılma ve matlık görüntüsünü önlerken kolojen üretimini de arttırır. Selenyum ve sülfür sayesinde saçlar yapısal olarak güçlenir ve dökülmez.
  3. Sarımsakta saçların yapısına iyi gelen bir diğer madde olan Alisin sayesinde saç derisi iyileşir ve kepeklenme azalır.

Her Sarımsak Özlü Şampuan Etkili mi?

Saçlarımız için birçok faydası bulunan sarımsak, şampuanların içeriğinde de kullanılmaktadır. Sarımsak özlü şampuan alırken, içeriğinin doğal olmasına, sarımsak oranına, saç için faydalı olacak Arjinin, Ginseng, Biotin özlerinin olmasına dikkat edilmelidir. BioBellinda Berenis Sarımsak Özlü Şampuan; Ekolabel, Ecomark, Vegan sertifikarına sahiptir. Saçınızın ihtiyacı olan Arginin, Ginseng, Biotin ile saçlarınızın yıpranması önlerken, fiziksel ve kimyasal etkilere karşı saçlarınızı korur. B3 vitamini, Çinko, Kalsiyum  ile kuruluk ve kepek oluşumunu engeller. Alkol, paraben, boya içermez.

Yorumlar

Yorum Yap