Yaşam Alanlarında Temizlik ve Hijyen

Hepimiz gittiğimiz yerlerde mekanın temizliği ve kokusuna dikkat ederiz. Karşılaştığımız ev ya da işyeri güzel kokuyorsa bu bize temizliği yansıttığı için o ev ya da işyeri ile ilgili aklımızda olumlu düşünceler oluşur. Güzel bir koku ve temizlik aynı zamanda bulunulan ortamın hijyenik olduğu anlamına gelir ve kendimizi güvende hissetmemizi sağlar. Temiz olmak demek sadece temiz kokmak değildir, öncelikle temizlikte hijyen sağlığımız için de en önemli faktörlerden biridir. Öyleyse öncelikle hijyen nedir gelin birlikte inceleyelim.

Hijyen Nedir? Temizlikte Hijyenin Önemi Nedir?

Temizlik ve hijyen birbiriyle ilişkili kelimelerdir fakat anlam farklılıkları vardır. Temizlik kelime anlamı olarak bir yüzeydeki görünümü bozan her türlü kirin uzaklaştırılması olarak tanımlanır. Hijyenin sözcük anlamı ise sağlık bilimidir. Günümüzde sağlık biliminin dışında zararlı bakteri ve mikropların arındırılması, sağlığı korumak için yapılan uygulamaların tümü anlamında kullanılmaktadır.

Temizlik yapılan yerde hijyenin sağlanması için kullanılan ürünün antibakteriyel olmasına dikkat edilmelidir. Antibakteriyel ürünler zararlı bakterilerin üremesini engelleyen ve zararlı bakterileri yok eden ürünlerdir. Bu ürünlerden söz edildiğinde birçoğumuzun aklında sağlıkla ilgili soru işaretleri olabilir. Antibakteriyel ürünler uygulandıktan sonra havaya karışmaz, solunum yoluna zarar vermez.

İçeriğinde klor, paraben, amonyak ve fosfat barındırmayan BioBellinda Genel Temizlik sıvısı ile mobilyalarınızı, duvar ve zemin temizliğinizi hijyenik bir şekilde gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

Hijyen Sağlamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Sağlıklı bir yaşam için hijyen hayatımızın her alanında olması gerekir. Banyo süngerleri, lifler, diş fırçaları, vücut temizliğinde kullanılan fırçalar, tırnak makasları, havlular kişisel hijyeni sağlamaya yönelik kullandığımız ürünlerdir. Bu ürünler kişiseldir ve ürün sahibinden başkasının kullanmaması gerekir.  Bunun yanı sıra tam hijyenin sağlanabilmesi için sadece vücut temizliği değil, bulunduğumuz her ortamda hijyenin sağlanması da önemlidir. Gelin birlikte yaşam alanlarımızda hijyeni nasıl sağlayabiliriz birlikte inceleyelim.

Yaşam alanlarımızda hijyeni sağlamak için;

  • Mutfaktaki, dolaplar, duvarlar, mutfak tezgahı temizlik beziyle temizlenmeli;
  • Banyodaki lavabo ve musluklar düzenli olarak temizlenmeli;
  • Hijyeni sağlamak adına temizlik alanlarına göre çeşitli temizlik araç gereçleri kullanılmalı;
  • Tuvalet ve banyolar düzenli olarak sterilize ve dezenfekte edilmeli;
  • Kullanılan araç gereçler kullanım sonrasında mutlaka dezenfekte edilmeli;
  • Bulunulan ortam muhakkak havalandırılmalıdır.

Birden çok yüzeye uyumlu olan BioBellinda Genel Temizlik Sıvısı, temizlediğiniz yüzeylerde su izi kalmaz, yüzey üzerinde parlaklık ve hoş bir koku bırakır.

Yorumlar

Yorum Yap