Yaz Aylarında Saç Bakım Rutini

Yazın neşesi, güneşin sıcak dokunuşu, denizden gelen dalga sesleri, kuşların cıvıltısı..

Yaz ayları düşünüldüğünde bir çok kişinin aklına bunlar gelir ve insanın içi kıpır kıpır olur. Yazın getirdiği bu güzelliklerin yanı sıra olumsuz etkileri de vardır. Saçlar da bu olumsuz etkilere maruz kalır. Yazın saçlara olumsuz etkileri nelerdir ve saçlar için neler yapılabilir gelin birlikte inceleyelim.

Yazın serinlemek için günlük hayatta ve tatilde birçok yöntem geliştirilir. Saçları olumsuz yönde etkileyen yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Serinlemek için girilen deniz ve havuzda bulunan tuzlu ve klorlu su,
  • Uzun süre güneşte kalmanın etkisiyle saçta oluşan kuruluk,
  • Hissedilen sıcağı azaltmak için saçları toplamak ve saçların havasız kalması sonucunda saçların yıpranması ve dökülmesi olarak sıralanabilir.

 Yazın saçlara olumsuz etkilerini azaltmak ve daha bakımlı ve canlı saçlara sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenleri sırasıyla aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Saçlarınızı Nemlendirmeyi İhmal Etmeyin

Güneşli yaz ayalarında, saça uygulanan fön, perma, boya gibi işlemler; havuz ve deniz suyu saçın nemini kaybetmesine neden olur. Saçın nemini arttırmak, onarıcı bakım sağlamak için yüksek bakım ve nemlendirme özelliği bulunan saç bakım ürünleri kullanılmalıdır. Saçı nemlendirme, durulamadan hızlı kullanım özelliği göz önüne bulundurulularak BioBellinda Onarıcı Saç Bakım Spreyini tercih edebilirsiniz.  Düzenli ve doğru miktarda kullandığınız takdirde, saçlarınız kırılmalara karşı daha güçlü ve canlı bir yapıya kavuşur. Paraben, alkol ve silikon gibi maddeler içermediği için saçlarınızda ağırlık ya da birikme hissi yaratmaz. İçerdiği sıvılaştırılmış keratin, saç tellerinizde bulunan güçsüz bölümleri kısa süre içerisinde onararak kırılmalara, kopmalara engel olur.

Saçınızı Güneşten Koruyun

Uzun süre güneşte kalmanız gerektiğinde saçınızı şapka, eşarp gibi aksesuarları kullanarak koruyabilirsiniz. Bunun yanı sıra kuruluğu engellemesi için  UV filtreli nemlendirici ve güneş koruyucu özelliği bulunan saç bakım yağlarından da faydalanabilirsiniz. BioBellinda Saç Bakım Yağı kullanabileceğiniz ürünler arasındadır. İçeriğinde yer alan doğal bitkisel yağlar ve E vitamini ile saçın ısıl işlemlere karşı direncini arttırır, saç telinin ihtiyacı olan yoğun nemi sağlar ve kırık oluşumunu azaltır. Alkol, paraben, boya ve silikon içermeyen ve dermatolojik olarak test edilen BioBellinda Saç Bakım Yağı, formülünde bulunan sarımsak ekstraktı sayesinde saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. 

Deniz ve Havuz Suyuna Dikkat Edin

Deniz ve havuz suyu içerisinde bulunan tuz ve klor saça zarar vermektedir. Bu nedenle havuzdan ve denizden çıktığınızda saçlarınızı mutlaka durulamalı; bakım ve onarım sağlayacak bir şampuan ile bakım yapmalısınız. Saçınıza uyguladığınız şampuan ve bakım kremlerine dikkat dikkat etmelisiniz. Saçlarınızın güneşin zararlı etkilerinden daha az etkilenmesi için kullandığınız ürünlerin doğal içerikli olmasına dikkat etmelisiniz.

Saçlarınızı Aralıklarla Boyayın

Yaz aylarında serinlemek için sıklıkla duşa, havuza, denize girilir. Bu nedenle saçlar daha hızlı uzayabilir, saç boyası akabilir. Bu durumda daha çok boya yapmaya ihtiyaç duyulabilir. Sıklıkla boyanan saçlar da oldukça hızlı bir şekilde yıpranır. Saçların yıpranmasını engellemek için boya yapmayı mümkün olduğunca ertelemeli ve yoğun bakım sağlayan ürünleri kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Yoğun bakım ürünü olarak BioBellinda Onarıcı Bakım Kremini kullanabilirsiniz. BioBellinda Onarıcı Saç Bakım Kremi, yenilenen ekstra güçlü ve kalıcı parfümlü formülü ile saçlarınıza parlaklık ve yumuşaklık kazandırır. Sıvı keratinli yapısı sayesinde hasar görmüş saç tellerini onarır. Ayrıca saçlarınızı yıpranmalara karşı koruyarak sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. İçerisindeki yoğun D-phantenol, saçın nem dengesini korur ve fön gibi sıcaklığa maruz bırakan işlemlere karşı dayanıklılığını artırır.

Beslenmenize Önem Verin

Yazın sıcak havasının olumsuz etkilerinden bir diğeri de cildin ve saç köklerinin nem kaybı yaşamasıdır. Yeterince beslenmeyen ve nemlenmeyen saçlar cansızlaşır ve yıpranmaya açık hale gelir. Saçlarınızın ve cildinizin ihtiyacı olan nemi karşılaması için bol bol sıvı tüketmeyi ve düzenli beslenmeyi ihmal etmeyin.

Yaz Mevsimi Sonunda Saçlar için Neler Yapılmalıdır?

Yaz mevsimi boyunca güneşin ve sıcağın saçınıza olumsuz etkilerini azaltmak için neler yapabileceğinizi inceledik. Peki yaz mevsiminde ihtiyacı olan bakım yapılmazsa yaz mevsimi sonunda neler yapılabilir?

Yaz mevsimi süresince yeterli bakımın sağlanamadığı saçlarda mat ve donuk bir renk görünümü oluşur. Saçların tekrar parlak, güçlü ve hacimli bir görünüm elde etmesi için öncelikle kırılan ve yıpranan saçlarınızı kısaltmalısınız. Sonrasında onarıcı bakım sağlayan, saç kremi ve saç maskesi kullanmalısınız. Yaz mevsimi sonrasında yoğun saç bakımı için doğal içerikli BioBellinda saç bakım ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yap