Bebeğinizin Banyosu için Doğru Şampuan Seçimi

Bebeklerimiz şüphesiz en değerli varlıklarımızdan biridir. Varlığından ilk haberdar olduğumuz andan itibaren koruma iç güdümüzle sağlığına, beslenmesine ve bunlar gibi diğer ihtiyaçlarına da dikkat ederiz. Doğum anından itibaren dikkat etmemiz gereken noktalar giderek artar. Dikkat etmemiz gereken en önemli konulardan biri de bebeğimizin banyo sürecidir. Bebeğimizin banyo sürecinde dikkat etmemiz gereken en önemli unsurlardan biri ciltleri ile uyumlu ürünler kullanmaktır. Bunun için öncelikle bebeklerin cilt yapısını tanıyalım. 

Bebeklerin Cilt Yapısı

Doğumdan sonra yeni bir ortama uyum sağlamaya çalışan bebek cildinde dolaşım sistemi henüz yeterince gelişmediğinden kızarıklıklar gözlemlenebilir. Bebek cildinde oluşan bu kızarıklıklar genellikle doğumdan sonraki iki hafta içinde görülmektedir. Bu kızarıklıklar ilerleyen dönemde görülmeye devam ederse mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Bunun yanısıra yenidoğan bebeklerin cildi doğum sonrasında kuru bir havayla karşılaştığı için cilt üzerinde kuruma ve dökülmeler oluşabilir. Bebeklerin cilt yapısının nem tutma oranı daha az olduğu için bebek yağları ve yumuşatıcıları önerilir. Bununla birlikte bebeklerin cilt kuruluğunu ve dökülmelerini engellemek için kullanılan şampuanın da cildi besleyen, doğal içerikli ürün olmasına dikkat edilmelidir.

 

Bebeklerde Banyo Süreci

İlk dünyaya geldikleri andan itibaren zarar görmemeleri için uğraştığımız bebeklerin en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de banyo sürecidir. Banyo sürecine başlamadan önce bebeğin banyodan çıkınca üşümemesi için ortamın sıcaklığına dikkat edilmelidir. Ortamda gerekli düzenlemeler yapılmalı ve bebek için banyo sonrası eşyaları hazırlanmalıdır. Bebeğin çamaşırlarını çıkartmadan önce suyu 36-38 derece olacak şekilde ayarlanmalıdır. Bebek banyosu için bebek küveti ve filesi bulunması süreci kolaylaştıracaktır. Bebeğinizin üzerindeki çamaşırları çıkartıp filenin üzerine aldıktan sonra bebek şampuanını  elinizde köpürtüp bebeğin öncelikle başını yıkamalı ve durulamalısınız. Bebeğinizin şampuanının doğal içerikli, göz yakmayan, zararlı kimyasal içermeyen bir yapıda olmasına dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin narin ve hassas cildiyle uyumlu, ekolojik ve vegan sertifikalarına sahip alkol, boya, sabun, paraben, SLES, silikon ve alerjen esans içermeyen BioBellinda Berenis Bebek Şampuanını inceleyebilirsiniz. Bebeğinizin başını yıkadıktan sonra tekrar şampuanı elinizle köpürtüp vücudunu yıkamalısınız. Bebeğinizin vücudunu duruladıktan sonra bebeğinizin üşümemesi için hemen havluya sarıp kurulamalısınız. Bebeğinizi kuruladıktan sonra ihtiyacınıza göre bebek yağı ve losyon kullanıp bebeğinizi giydirebilirsiniz.

Bebek Şampuanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekler hassas cilt yapısına sahip oldukları için şampuan seçimi oldukça zor ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bebekler için şampuan şeçiminde; zararlı kimyasal içermemesine, göz yakmamasına, organik ürün olmasına, Ph değerinin nötr(7-7,5) olmasına, cildi temizlerken beslemeyici yapıda olmasına dikkat edilmelidir.

Yorumlar

Yorum Yap